Devedikeni Nedir? Ne İşe Yarar?

16.04.2018
Devedikeni Nedir? Ne İşe Yarar??

Devedikeninin en önemli sağlık etkilerinden bazıları, karaciğeri detoksifiye etme, organ onarımı, kanserin belirli semptomlarına iyi gelme, mantar enfeksiyonlarını iyi gelme, ilaçların yan etkilerine karşı koruma, Alzheimer hastalığının başlangıcını yavaşlatma, kalp hastalığı riskini ve diyabet belirtilerini yönetmesi vardır.

 

 

Devedikeni Nedir?

Devedikeni, Marian thistle, Akdeniz devedikeni, Scotch devedikeni ve daha birçoğu dahil olmak üzere dünyanın neresinde bulunduğunuz yere bağlı olarak, başka isimlerle tanıyor olabilirsiniz. Bilimsel olarak, Silybmom marianum olarak bilinir ve kırmızımsı-mor çiçekler ile yıllık çiçekli bir bitkidir. Bu bitki bir zamanlar Güney Avrupa'ya ve Asya'nın bazı bölgelerine yerli olsa da, şimdi dünyanın pek çok yerinde doğallaştırılmıştır. Bu bitki, tohumlarında bulunan güçlü organik bileşenler nedeniyle çok yaygın olarak bilinir ve çok övülür. Bu tohumlardan, devedikeni ekstraktının türetildiği, ekstrakttaki en özgün ve aktif bileşen olan silimarin içeren yüksek konsantrasyonları içerir. Ekstrakt ayrıca linoleik asit de dahil olmak üzere çeşitli yağ asitleri içerir.

 

Araştırma, devedikeni için tıbbi yararları konusunda yaygın olsa da, sonuçların çoğu çelişkili veya sıcak bir şekilde tartışılmaktadır. Üzerinde uzlaşılan, devedikeni ekstresinin karaciğer fonksiyonu ve sağlık için, bu bitki yüzyıllardır kullanılmış olduğu önemli etkisi olabilir. Kökler bazen çiğ veya haşlanmış olarak yenir ve kuşkonmaz gibi bir şeye kaynatılabilir. Yapraklar ıspanak yerine de kullanılabilir, ancak bu mutfak kullanımlarının hiçbiri, çeşitli bitkisel ve alternatif sağlık etkileri için özütün kullanımı kadar popüler değildir. Devedikeninin bu önemli sağlık etkilerinin bazılarına daha yakından bakalım.

 

Devedikeni Ne İşe Yarar?

Devedikeni sağlık etkileri şunları içerir:

Vücudu Temizler

Belki de devedikeni ekstresinin en yaygın kullanımı karaciğer üzerindeki güçlü etkisinden dolayı bir detoksifiye edici madde olarak ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi, karaciğer vücuttaki toksinlerin birçoğunu ele almak ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırmaktan sorumludur. Bu bitkinin organik bileşenleri, vücudunuzun işlevini doğru şekilde devam ettirmek için lenfatik sistemi temizleyerek karaciğer fonksiyonlarını uyarmada çok etkilidir.

 

Organlar için iyi gelir

İnsanlar karaciğer hastalığı veya sirozu muzdarip olduğunda, karaciğer esasen tehlikeye düşer ve işlevleri uğrar. Karaciğerdeki bu hasar tersine çevrilebilirken, yavaş bir süreçtir. Devedikeni ekstresi karaciğerindeki iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir, bu da karaciğerde aşırı içme veya diğer zararlı davranışlardan kaynaklanan hasarların çoğunu ortadan kaldırabilir.

 

 

Anti-fungal Aktivite

Devedikeninin nötralize olduğu belli mantar enfeksiyonları vardır ve muhtemelen mantar dikeni için bir çare olarak devedikeni geleneksel kullanımı ile ilgilidir. Birçok mantar çeşidi tehlikelidir ve “ölüm kapağı” mantarı özellikle zehirlidir, ancak ölümleri önlemek için devedikeni uygulanabilir.

 

Diyabet Yönetimi

Tam yol belirsiz olsa da, devedikeni ekstraktında antioksidanlar, yağ asitleri ve sylimarin karışımının aslında insülin seviyelerini düzenlemek ve hatta kan şekeri seviyesini korumak için kullanılabilir.

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

Daha önce bahsedildiği gibi, devedikeni ekstresi kalp sağlığını korumak için gerekli olan yüksek konsantrasyonlarda yararlı yağ asitleri ve omega-3 içerir. Omega-3 yağ asitleri vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini dengeleyebilir, bu da aterosklerozu önleyebilir, bu da inme veya kalp krizi geçirme riskinizi azaltır.

 

İlaç Yan Etkileri

Yaralanmaları olan birçok insanın acıyı yönetmek için ilaç alması gerekir. Çok güçlü ağrı kesiciler, vücudunuzun ağrı algısı üzerinde değil, aynı zamanda karaciğerinizde de sadece derin bir etkiye sahip. Hastalar bağımlı hale gelirse, uzun süre alındığında meydana gelebilecek bazı yan etkiler vardır, devedikeni ekstresi aşırı ilaç kullanımı ile kolayca zarar görebilecek olan karaciğeri korumaya yardımcı olabilir.Diasin Damla 30 ml


ÜRÜN FİYATI: 89,00 TL HEMEN AL SEPETE EKLE ÜRÜN DETAYI


YUKARI