?

B12 diğer bir adıyla kobalamin vitamini yaşamımızı devam ettirebilmek noktasında hayati öneme sahip bir vitamin çeşidi.Son yıllarda hem ülkemizde hemde dünyada B12 eksikliği git gide artan bir sağlık problemi. B12 eksikliği hem zihinsel
fonksiyonlarımızın iyi çalışmamasına hemde ruhsal sorunların başlangıcına ve devamına yol açabilir. B12 vitaminini vücut kendi üretemez dışardan almamız gerekir ve tabi ki düzenli ve sağlıklı beslenme ile yeteri kadar B12 alınırsa yorgunluk depresyon mutsuzluk gibi uzun vadede B12 eksikliğinden kaynaklanan problemlerle karşılaşmadan hayatımıza devam edebiliriz.

B12 eksikliğinin belirtileri nelerdir?

-İştahsızlık, yorgunluk, zayıflamak
-Unutkanlık
-Ellerde ve ayaklarda uyuşma
-Sıklıkla oluşan diş eti kanaması
-Kabızlık
-Baş ağrısı
-Baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği B12 eksikliğinin belirtileri arasındadır.
-Kollarda ve bacaklarda meydana gelen nedeni bilinmeyen morarmalar B12 eksikliğine
işaret ediyor olabilir.
-Uykusuzluk ve bitkinlik
-Kulak çınlaması
-Denge bozukluğu ve ayağa kalkınca baş dönmesi
-Odaklanma sorunu

Peki Hangi Gıdalarda B12 Vitamini Vardır?

Sinir dokusunun sağlığı ve kırmızı kan hücresi üretimi için gerekli olan B12, Kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, deniz ürünleri, süt, yumurta, yoğurt ve peynirde bolca bulunan B12, sebze ve meyve grubu içeriğinde yoktur. Özellikle et yemeyen vejetaryen beslenme şekliyle beslenen kişilerde B12 görülme olasılığı yüksek olacağından bu kişilerin dikkat etmesi gerekir.

B12 Eksikliği Sonucu Hangi Rahatsızlıklar Oluşur?

Bebekte görülen B12 eksikliği vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir.B12 vitamin eksikliği özellikle bebekler için risk oluşturmaktadır. Büyüme geriliği, hareket ile ilgili sorunlar ve gelişimsel sorunlar en önemli belirtileridir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde görülen B12 eksikliği en kısa sürede tedavi edilmesi gereken önemli bir durumdur. Bağırsak hastalığı olanlar 50 yaşın üzerindeki kişiler, vejetaryenler, gebe kalmayı planlayan kadınlar B12 vitaminini multivitamin ilaç olarak, günde 6-30 mikrogram almalıdır.

B12 eksikliği tedavi edilmez ise ölümcül anemiye dönüşme durumu oluşabilir. Bu durumun oluşmaması için muhakkak B12 takviyesi bir uzman doktora danışarak alınmalıdır.Ayrıca ileriki yaşlarda nörölojik sorunlara da yol açabilir.

 


YUKARI